Na program dostosowania się do konkluzji BAT składa się szereg przedsięwzięć, w tym jeden projekt wywodzący się z projektu badawczo-rozwojowego tj. wdrożenie technologii wychwytywania metali ciężkich w technologii InnUPS.
Wśród zaostrzonych wymagań w zakresie usuwania tlenków azotu i siarki wprowadzone zostały wymagania dotyczące parametrów ścieków pochodzących z instalacji mokrego odsiarczania spalin. Jednymi z kluczowych parametrów są stężenia metali i metaloidów w ściekach. W latach 2013 – 2016 w PGE Energia Ciepła opracowana została technologia oczyszczania ścieków z instalacji mokrego odsiarczania spalin. Projekt był realizowany w ramach programu GEKON finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opracowana technologia opiera się o układ kolumn zawierających żywice jonowymienne dedykowane do usuwania metali i metaloidów. Odzyskane metale szlachetne mogą być powtórnie wykorzystane w przemyśle.
Planowane jest wdrożenie technologii InnUPS w czterech lokalizacjach: w Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.
W Gdyni trwają prace obiektowe, których zakończenie planowane jest na październik 2020 roku. Odbiór instalacji w pozostałych trzech lokalizacjach planowany jest na lipiec 2021.