Szanowni Państwo,
Zarówno rynek, nasi akcjonariusze, jak i klienci oraz partnerzy biznesowi oczekują, by największa spółka energetyczna w Polsce nie tylko na bieżąco analizowała otoczenie i podejmowała odpowiednie reakcje, ale również tworzyła własne rozwiązania i tym samym wyznaczała trendy dla energetyki.
Procesy decyzyjne podejmowane w energetyce charakteryzują się dużą złożonością. W związku z tym, oprócz rachunku ekonomicznego, względów regulacyjnych i potrzeb polskiego systemu elektroenergetycznego, widzę również konieczność prowadzenia stałego dialogu ze stroną społeczną i podjęcia działań zmierzających do uzyskania akceptacji społecznej dla podejmowanych przez nas działań. Obejmując funkcję prezesa wraz z zespołem menadżerów podejmuję się zadania, jakim jest nadanie impulsu zarządczego w Grupie Kapitałowej PGE.
Unijna polityka klimatyczna i oczekiwania społeczne to elementy, które wpływają na sektor energetyczny. Działania dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie realizacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz rewizji celu redukcji emisji do 2030 roku będą determinować pracę Zarządu PGE. Zamierzamy wykorzystać mechanizmy finansowe służące realizacji tych celów w oparciu o racjonalny harmonogram.
Za kluczowy element powodzenia realizacji zadań, które przed nami stają, uznaję nastawienie pracowników całej Grupy oraz ich zorientowanie na współpracę.
Liczę również na konstruktywny dialog z rynkami finansowymi, przede wszystkim ze środowiskiem inwestorów, banków i ubezpieczycieli.
Zielony kierunek jest możliwy do osiągnięcia przy uwzględnieniu konwencjonalnej podstawy, która umożliwi bilansowanie coraz większej liczby powstających źródeł odnawialnych oraz zapewni naszej gospodarce i społeczeństwu stabilne dostawy energii elektrycznej i ciepła.
Wojciech Dąbrowski
Prezes Zarządu
PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.